KOVA BURÇLU ÜNLÜLER

Yayın tarihi: 18.07.2006
KOVA BURÇLU ÜNLÜLER
KOVA BURÇLU ÜNLÜLER

 

 

Abraham Lincoln  (12 şubat 1809)

 

Charles Darwin’le aynı gün doğmuş ve dolayısıyla hemen hemen aynı  gezegen birleşimlerine sahip Lincoln, ABD’nin 16. Devlet Başkanı. Tabiî ki doğum saatleri farklı olduğu için farklı yönlerde başarılar kazandılar

 

Wolfgang      Amadeus Mozart  (27 Ocak 1756)

 

Haritasında Satürn / Güneş / Merkür / şiron, dahilerin burcu olarak bilinen Kova’da birleşiyor. Venüs de Kova’da. Uranüs etkileri ağır bastığı için Mozart’a çılgın bir dâhi demek hiç de zor değil.

 

Bob Marley  (6 şubat 1945)

 

Jamaikalı efsanevî şarkıcının haritasında kuvvetli Kova burcu ve Hava grubu etkileşimi görülebilir.

 

Farrah Fawcet  (2 şubat 1947)

 

Mars/Güneş/Merkür birleşimiyle güçlü bir Kova kadını. 5°00’ Yengeç Yükselen’inde yerleşen Ay’a bakarak Yengeç’in fiziksel hatlarını taşıdığını da söyleyebiliriz.

 

Banu Alkan

 

Kova burcunun seksî yönünü ortaya çıkaran  frapan bir sanatçı olmaya devam ediyor.,

 

Galileo Galilei  (15 şubat 1564)

 

Astronominin büyük  isimlerinden bir Kova burcu...

 

Mehmet Ali Erbil

 

Eğlence dünyasında  şans dağıtan Mehmet Ali Erbil, yoğun Uranüs  etkileşimleri taşıyan  bir Kova.

 

John McEnroe  (16 şubat 1959)

 

Ünlü tenisçinin haritası, hızlı raketini destekleyen çok sert etkileşimlerle dolu. Çok büyük paralar kazanarak, başarılı spor yaşamını kazançlı bir iş kapısına dönüştürebilen bir Kova zekâsına sahip.

 

Charles Darwin  (12 şubat 1809)

 

“Darwin Teorisi”ni ortaya atan bilim adamının güçlü gezegen birleşimleri oldukça enteresan: Kova’da Güneş/şiron, Balık’ta Merkür/Plüton/Jüpiter, Yay’da Satürn/Neptün...

 

 

Eva Braun  (6 şubat 1912)

 

Hitlerin sevgilisi  Eva Braun, Uranüs etkisini yoğun taşıyan gözü kara bir Kova kadınıydı.

 

Charles Dickens  (7 şubat 1812)

 

Kova burcu olan Dickens’in Balık’taki Venüs/Plüton birleşimi , Yay’daki Ay/Neptün’e  sert açılanıyor. Acıma duygularını ustalıkla kaleme alan usta  yazarlardan...

 

Nick Nolte  (8 şubat 1940)

 

Güneş ve Ay Kova’da birleşiyor. Hızlı zekâsının göstergesi Merkür de Kova’da yükseliyor. Dışa dönük, hümanist ve hareketli haliyle yeni ay doğumlu Nolte, rollerinde mutlaka hareketli  bir gerilim ögesi  bulundurmuştur. Bunu anlatan Koç’taki Jüpiter ve Satürn/Mars birleşimi gözden kaçmıyor.

 

Thomas Alva      Edison  (11 şubat 1847)

 

Özellikle Kova Güneş’i ve Uranüs haritada aktifse, Kovalar bir şeyler keşfetmekten çok mutlu olan kişiler. Elektriği bulan mucit Edison’un Güneş’i de oldukça kuvvetli açılar almakta...

 

Christian Dior  (21 Ocak 1905)

 

Moda dünyasının ünlü ismi Dior, çok yönlü bir Kova. Olumlu Venüs-Ay-Mars etkileşimlerine sahip olduğu için yaratıcılığını kozmetik ve giyim alanında başarıyla uyguladı.

 

Clark Gable  (1 şubat 1901)

 

Venüs-Mars açılarını  kullanmayı çok iyi bilen ve Ay’ı Yengeç’te olan Clark Gable, Kova zekâsını daha çok kadınların duygularına hitap etmek için kullanan çapkın bir aktördü.

 

Mark Spitz  (10 şubat 1950)

 

Spitz, su dünyasının prensi olarak anılıyor. O, yüzme dalında pek çok rekor kırmıştı. Kova’daki Güneş/Jüpiter birleşimi, Aslan’daki Plüton’a karşıt dururken, Akrep’teki hırslı Ay, bu konuma kare açı alıyor. Bu sert konumlar yüksek enerjisini anlatırken, başarısını ve hırsını doruğunda yaşayan bir kişliğin de göstergeleri..

 

Mia Farrow  (9 şubat 1945)

 

Farrow, zorlukların üstesinden çok iyi gelebilen mücadeleci bir Kova kadını.  Oğlak’taki Ay, Koç’taki Venüs, Yengeç’teki Satürn, Terazi’deki Neptün birbirine kare açı almaktalar.

 

Paul Newman  (26 Ocak 1925)

 

Ay ve Güneş’i Kova’da olan Paul Newman, aynı zamanda Oğlak’taki Jüpiter, Merkür, Venüs’ten etkiler alıyor. Bu yüzden Oğlak-Kova karakterini taşıyor.

 

Boris Yeltsin  (1 şubat 1931)

 

Satürn etkisi taşıyan sert bir Kova lideri. Radikal kararlarının göstergesi Satürn, Oğlak’ta Merkür’le birleşiyor ve Yengeç’teki Plüton’a karşı durmakta.

 

Plüton’un Keşfi*

 

Plüton 1930’da Yengeç burcundayken keşfedilmişti.  O sırada Güneş buluşları destekleyen Kova burcundaydı.

 

Uranüs’ün keşfi 13 Mart 1781’e, Neptün’ünki ise 13 Mart 1846’ya rastlar. Güneş Sistemi’nin en uzak gezegeni Plüton ise ancak 18 şubat 1930’da keşfedilmişti. Keşfin gününde haritada Hava burçlarında, özellikle de Kova burcunda bir yoğunluk gözleniyor. Güneş, Merkür/Mars Kova’da, Jüpiter ise İkizler’de. Kova burcu’nun yöneticisi Uranüs, Ateş grubundan Koç’tayken, Plüton’da Yengeç’te. Yengeç’in yöneticisi Ay, Akrep’te bulunurken, Akrep’in yöneticisi Plüton da Yengeç’te bulunuyor. Aynı şekilde Kova’nın yöneticisi, Koç’un yönetticisi ile karşılıklı etki yapıyorlar; Uranüs, Mars’ın yönettiği Koç’ta. Mars ise Uranüs’ün yönettiği Kova’da konumlanıyor. Bu konumların aynı güne denk gelmesi az rastlanan gök olaylarından!

DİKKAT!

 

Plüton’un Keşfi,  18 şubat 1930,

Flagstaff, Arizona

 

Jules Verne*

 

Zamanın ilerisinde yaşayan bir yazar...

 

Jules Verne, tam bir Kova burcu kişisiydi. Haritasındaki Hava kadar, Su gruplarındaki yoğun etkileşimden dolayı Hava-Su karışımı kişiliğini ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Gezegen konumları, seçtiği konu başlıklarındaki olağan dışı senaryoları kanıtlar nitelikte... Haritadaki göze çarpan önemli konumlar şöyle sıralanabilir: İkizler burcu yükselmekte. İkizler’in yöneticisi Merkür, Güneş’le Kova’da haritanın tepe noktasında (MC) birleşirken Merkür, Yükselenle olumlu açı alıyor. Su gruplarında Venüs, Satürn ve Ay/Jüpiter arasında büyük üçgen açı dikkat çekmekte. “Denizler Altında 20.000 Fersah” romanını okuyanlar, onun ne kadar zamanın ilerisinde yaşadığını kanıtlar nitelikte. Haritada kuvvetli Uranüs ve Güneş etkileşimlerini de göz ardı etmemek gerekiyor.

DİKKAT!

 

Jules Verne,  8 şubat 1828, 

12:00 LMT (+00:21, GMT), Nantes, Fransa,  1° 33’ batı boylamı,  47° 13’ kuzey enlemi.

 

John Travolta*

 

Haritada dağınık duran gezegenler  kariyeri etkileyebilir...

 

Travolta’yı “Greace” filminden tanıyoruz. Olivia Newton John ile çevirdiği bu neşeli gençlik filmi ona aradığı ünü kazandırmıştı. Ama bu filminden sonra kayda değer bir başarısı olamadı.  Haritasına  baktığımızda, gezegenlerin oldukça dağınık durduğunu görebiliriz. Bu tip haritalara sahip olanlar, kariyerlerinde düşüşlere çok daha açık insanlardır. Travolta’nın kariyerini gösteren 10. evinin başlangıcı MC, Koç burcundan başlıyor. Koç’un yöneticisi 4° 58’ deki Mars’ın, 29° 39’ Kova’daki Güneş’e sert açılanması Travolta’nın çıkışını engeller nitelikte gözüküyor. Hatitanın diğer noktaları da sert açılarla dolu. Günlük gezegen geçişleri sırasında sinema prestijinde ‘inişlere ve çıkışlara dikkat!’ diyor...

DİKKAT!

 

John Travolta. 18 şubat 1954,

 

14:53 LMT  (-5:00, GMT). 73° 50’  batı boylamı, 40° 54’ kuzey enlemi, Englewood, ABD. Doğum haritası placidus  ev sistemine göre çıkarılmıştır.

 

Michael Jordan*  

 

Kova Güneş’ine ve Aslan Mars’ına dikkat! 

 

Sporcuların haritalarında pek çok konum eşliğinde, Güneş-Mars etkileşimleri oldukça önem kazanır. Sempatik tavırlarıyla Jordan, tipik bir Kova. Güneş, Merkür, yönetici Satürn, Kova’da konumlanıyorlar. Doğum anındaki Mars  bir şovmen edasıyla, karşı burç Aslan’dan geçiş yapıyor. Güneş ve Mars’ın karşıt burçlarda durması, yüksek enerjiyi ve kas gücünü destekler. Bu arada Mars, Kova’daki Satürn’le de karşıt açı oluşturmakta. Jordan, kendine özgü oyunu dışında, tavırlarıyla da her maçını gösteriye dönüştürebilen bir bastketbolcu. 11. ev dilimine (kariyerden elde edilen gelir) yerleşmiş Güneş, Jüpiter, şans noktası, Jordan’ın spor kariyerinden maddî olarak da kazançlı çıkabileceğinin göstergeleri. ‘Michael Jordan’ imzası uluslararası bir marka olarak tanınıyor. O, unvanından yüksek gelir elde eden sporcular arasında...

DİKKAT!

 

Michael Jordan. 17 şubat 1963. 

 

10:20 LMT (-5:00, GMT). 73° 56’ batı boylamı, 40° 38’ kuzey enlemi, Brooklyn, ABD. Doğum haritası placidus ev sistemine göre çıkarılmıştır. Gezegenlerin  evlerdeki anlamları “Astroloji Atlası, Evler ve Placidus Ev Tabloları” kitabında detaylı olarak anlatılmakta...

 

James Byron Dean*

 

Boşlukta kalmış bir Güneş ne yapar?

 

James Dean, geçen yüzyılın ‘asi genç’ imajını ortaya atan unutulmaz aktörlerinden. Genç yaşta zamansız ölümüne rağmen halen ondan bahesediliyor. Haritasında sadece Güneş’in Kova’da durduğunu ve diğer gezegenlerle de önemli açılaralmadığını görüyoruz. Güneş’in tek başına bir burçta kalması, oldukça ciddî kişilik açmazlarını gösterebilir. Bunun ne derece çözülebilir olduğunu anlamak için haritadaki başka bir önemli gösterge, Ay’ın konumu. Dean’in doğum anındaki Ay’ı Akrep’te. Kova ve Akrep, birbirine kare açı alan iki sabit burç. Egoların dili Güneş, Kova gibi hümanist ve dışadönük hareket etmeyi öğütlerken, duyguların dili Ay, Akrep’in fevriliği ile James Dean’in asiliğini ve iç dünyasında karmaşıklığa neden oluyorlar. Ay’ın, Aslan’daki Mars’tan da sert açı alması,  bu etkiyi yoğunlaştırıyor. Boşlukta kalmış açısız bir Güneş’iniz varsa, haritanızı çok iyi kontrol etmeniz gerekiyor.

DİKKAT!

 

James Byron Dean. 8 şubat 1931.

 

2:00 LMT (-6:00, GMT). 84° 40’ batı boylamı, 40°  32’ kuzey enlemi, Marion, ABD. Doğum haritası, placidus ev sistemine göre çıkarılmıştır. 

 

Candan Erçetin*

 

Kova’daki Satürn ve Güneş, ciddiyetin temsilcileri...

 

Candan Erçetin, başarılı çalışmalarıyla şöhret basamaklarını tırmanan bir ses sanatçısı. Azmini ve tüm dengesini, Güneş’in Kova burcunda Satürn’le yaptığı olumlu birleşim yansıtabiliyor. Satürn ve Güneş birleşmesi aynı zamanda da ciddî bir kişilik göstergesi . Adı hiçbir zaman skandallara karışmayan Candan Erçetin, istikrarlı bir çizgide yürüyor. Satürn, Kova burcunun tradisyonel yöneticisi sayılmakta. Bu yüzden haritasında Satürn etkisi alan Kovalar, Uranüs etkisi alanlara nazaran ayakları yere daha sağlam basan kişiler. Güneş’in Neptün’den aldığı kare açı, sanki vurdumduymaz bir insanmış edasıyla söylediği şarkıların içli nağmelerde kendini gösteriyor. Oğlak’taki Venüs, Başak’taki Ay/Plüton/Uranüs’e 120° alması, duygusal yapısını gizler bir meyil kazandırabiliyor. O hiç de vurdumduymaz değil, aksine kendini açmayan kapalı bir kutu olmayı yeğliyor...

DİKKAT!

 

*Candan Erçetin.  10 şubat 1963.

 

İsmail Cem* 

 

Çok yönlü, karizmatik ve başarılı bir Kova lideri...

 

Gazeteci, yazar ve dışişleri bakanı. Türkiye’nin AB adaylığının resmen tanınması konusunda büyük bir gayret ve emek harcadığı yadsınamaz. Doğum haritasında ilginç konumlar mevcut. Koç ve Boğa burçlarındaki gezegen birikimine bakarak, Kova kadar, yoğun olarak Koç ve Boğa özelliklerini de yansıttığını söyleyebiliriz. Koç burcunun gayretli, hareketli, güler yüzlü ve kolay vazgeçmeyen özellikleri ile, Boğa’nın yaratıcı yönünü birleştiriyor. Kova’nın 3. dekanatında (8 şubat-18 şubat) doğduğu için Terazi burcundan da etkileşim alıyor. Bu bölümde doğan Kovalar, Venüs ve Uranüs etkileşimi yüzünden karizmatik, oldukça entelektüel ve sosyal oluyorlar. Kova’nın kendine özgü bilim çılgınlıkları, biraz daha ayağı yere basar projelere kayıyor. İçlerinde yatan sanata düşkünlükleri, hayatlarının belli bir döneminde kendini ortaya koyabiliyor. Kovalar, kendilerini insanlık için çok önemli olduğuna inandıkları bir konuya adayabiliyorlar. Hayır işleri, çeşitli kuruşlarda gönüllü olarak çalışmak hoşlarına gidiyor. Sanata olan ilgi ve yetenekleriyle pek çok Kova, yazar olabiliyor. Bu özellikleri taşıyan İsmail Cem, diplomasideki yeteneğini görsel sanatlar alanına da yansıtabiliyor. Astrolojide fotoğrafçılık, Kova burcuyla ilişkilendirilir. İsmail Cem’in Kova burcu olması ve ayrıca Koç’ta bulunan Venüs ve Jüpiter birleşmesi sanat merakının göstergeleri. Bir süre önce, fotoğraf sanatı ile ilgili bir kitabı yayımlanan Cem, sergi de açmıştı. Cem’in haritasındaki diğer ilginç konumlardan biri de Koç burcundaki yönetici gezegen Mars’ın yerleşimi. Liderlerin doğum haritalarında bu etkiye rastlanmakta....     *İsmail Cem. 15 şubat 1940. Güneş Saati.

 

Prenses Caroline*

 

şanssız bir Kova prensesi!

 

 

Kraliyet ailelerinde doğum bilgileri titizlikle tutulu. Bu yüzden Prenses Caroline’nin ve kardeşlerinin doğum saatleri, dakikasına kadar bilinmekte. Bu bilgi eşliğindeki doğum haritaları daha detaylı yorumlamalara sahip.  Güneş burcu Kova olan Caroline’in Yükselen burcu 5° 35’ 05’’ Balık. Güneş’i 12. ev dilimine giren Monaco Sarayı’nın Prenses’i Caroline, her ne kadar herkesin özendiği bir yaşantıya sahip olsa da, iç dünyasında huzurlu bir kişilik taşımıyor. Balık, tradisyonel olarak 12. evin yöneticisi, haritadaki Balık ve yönetici gezegeni Neptün’ün etkileşimleri, Güneş’in Kova’daki etkisini yok edebilir gözüküyor. 12. evdeki Kova Güneş’i, Aslan’daki Uranüs’ten de karşıt bir açı alıyor. Güneş 12. evde çok huzurlu değil. İki burcun yöneticileri, karşılıklı olarak yönettikleri burçlarda bulunuyorlar. Yani Kova’nın yöneticisi Uranüs Aslan’da, Aslan’ın yöneticisi Güneş ise Kova’da. Bu konumlanmaya karşılıklı etkileşim deniyor. Caroline’in haritasında karşıt durdukları için etki, kötü yönde şiddetleniyor. 12.-6. ev dilimleri arasında oluştuğu için üzüntüler, depresyon, beklenmedik haberler, ölümler ve sıkıntılar anlamına gelmekte. Kıyafetleriyle, güzelliği ve edasıyla adından sürekli bahsettiren Caroline, ilk evliliğinde mutluluğu bulamayıp boşanmış, annesini ve ikinci eşini, beklenmedik kazalarda kaybetmiş, uzun süre depresyondan çıkamamıştı...   DİKKAT!

 

Prenses Caroline.  23 Ocak 1957.

 

9:27 LMT (+1:00, GMT). 7°23’ doğu boylamı, 43° 42’ kuzey  enlemi. Monte Carlo, Monaco. Doğum haritası placidus ev  sistemine göre çıkarılmıştır. 

 

Humphrey Bogart*

 

 

Gizemli bakışlar...

 

Aktör Humphrey Bogart, karakter sinemasının en önemli isimlerinden. Sadece Güneş’i Kova’da bulunan Bogart’ın Kova burcu olduğunu anlamak bir hayli zor. Neptün, 21°19’ İkizler Yükselen’in üstünde konumlanmış. Yükselen derecesiyle birleşen gezegenler, dışarıdan bakıldığında kişinin bu gezegen özelliğiyle tanınabileceğini işaret eder. Neptün buradaysa, bakışlarda Balık burcu edasına rastlanabilir. Bogart, arkadaşları arasında çoğu kez Balık burcu zannedilen biriydi. Ayrıca değişken karakterli İkizler ve Yay’daki karşıt gezegen etkileşimleri, iç dünyasındaki hareketli yapısını, onun Kova burcu özelliklerini gizemli bir dille yansıtabileceğini belirtiyor.

DİKKAT!

 

Humphrey Bogart. 23 Ocak 1899.

13:40 LMT (-5:00, GMT). 73°57’ batı boylamı, 40° kuzey enlemi, New York, ABD. Doğum haritası placidus  ev sistemine göre çıkarılmıştır.

 

 

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler