MİTOLOJİ ve EFSANELER

Yayın tarihi: 18.07.2006
MİTOLOJİ ve EFSANELER
MİTOLOJİ ve EFSANELER

 

MISIR’DA ÖLÜ RUHLARIN KALPLERİ BİR TERAZİ YARDIMIYLA TARTILIR. İYİLİK KEFESİ AĞIR GELİYORSA BU RUH, YAşARKEN YAPTIKLARI İÇİN ÖDÜLLENDİRİLİR; AMA YA KÖTÜLÜK AĞIR BASARSA?

 

Terazi Burcu ve Tanrılar

 

Terazi burcunun hikâyesi, M.Ö. 2000’e kadar uzanır. Anubis gibi, mitolojide ruhlara öldükten sonra yol gösteren Tanrı Hermes, iyilikleri ve kötülükleri tartar...

Eski Mısır’da, Akrep takımyıldızının yanında yer alan yıldızlar, “Terazi” olarak adlandırılmıştır. Terazi burcu demek olan, “libra, ziba.anna” kelimeleri, akrebin kıskacı anlamına gelir. Bunun anlaşılması için bir teraziye konarak hesap edilişleri

“Mısır Ölüler Kitabı”nda resmedilmiştir. Efsaneye göre, Ölüler Tanrısı çakal kafalı Tanrı Anubis’in, aynı zamanda mumyalama işlemleri yaptığına da inanılırdı. Adalet Tanrıçası Athene, yargı ve adalet sistemiyle ilgilenir ve Terazi burcunun yöneticisi olarak kabul edilir. Tanrıça Athene, diplomatik yapısı ve hükmedici yaptırımları ile Terazi burçluların karakterini simgeler.

 

ÖLÜNÜN YARGILANMASI:MISIR ÖLÜLER KİTABINDAN BİR RESİM, TANRI ANUBİS VE KATİP TANRI THOTH, BİR ÖLÜMLÜNÜN GÜNAHLARINI TARTIYORLAR. ÖLÜMLÜNÜN KALBİ İYİLİK MİKTARINI ÖLÇMEK İÇİN EŞİNİN YANINDA TARTILIYOR.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler