Yönetici gezegen Merkür

Yayın tarihi: 13.07.2006
YÖNETİCİ GEZEGEN: MERKÜR
YÖNETİCİ GEZEGEN: MERKÜR

 

MERKÜR’ÜN DOĞUM HARİTASINDAKİ KONUMU, NASIL AKIL YÜRÜTTÜĞÜMÜZÜ, ÇEVREMİZLE NASIL İLİŞKİ KURDUĞUMUZU, HAYATIMIZDA DUYGULARIN MI YOKSA MANTIĞIN MI DAHA AĞIR BASTIĞINI GÖSTERİR.

 

Merkür:Duygular mı Yoksa Mantık mı?

 

Merkür, Dünya’ya en yakın gezegendir. Güneş’ten de sadece 28° uzakta bulunabilir. Genelde Güneş’le aynı burçta veya bir sonrakinde dolaşır. Geri gittiği dönemlerde ise bir burç geriden Güneş’i takip edebilir. Örneğin Güneş Balık’tan geçiyorsa Merkür; Balık’ta, Koç’ta veya Kova’da olabilir.

 

Astrolojik olarak Merkür’ün haritadaki

konumu ile iletişim alanındaki becerimiz veya yetersizliklerimiz anlaşılabilir. 24 saat durmadan çalışarak rapor hazırlayan bir kişinin doğum haritasındaki Merkür’ü oldukça iyi etkiler altındadır. Farkında olduğumuz her şey, düşüncenin gelişimi, el yazısının şekli, düşünmeye gerek olmadan otomatik olarak yapılan her hareket, yürüyüş tarzı, göz kırpmak, konuşma yeteneği, iletişim, telefona cevap vermek, bir konuşmadan çıkarılan sonuç, anlamlı bir bakış, bir sembolü yorumlama şekli vb. eylemler

astrolojide Merkür ile ilişkilendirilir.

 

Duyuların ve beynin aracılığıyla algılanan açık-koyu, sıcak-soğuk, yüksek-alçak gibi kavramların nasıl ayırdedileceği, Merkür’ün açıları ile anlaşılabilir.

 

Cıva metalinin astrolojik yöneticisi Merkür’dür. Horoskoplarında Merkür’ü olumlu etkileşim almış insanlar, tıpkı bulunduğu kabın şeklini kolayca alma özelliğine

sahiptir. Hemen bulundukları ortama kolayca uyum sağlayabilirler. Bu özellikleri ile de, bulundukları ortamda, diğer kişilerden hemen ayırdedilebilirler. Zekâları ile bir manyetik alan oluşturabilir ve başkalarını etki altına alabilirler.

 

ASTROLOJİK OLARAK YAPILAN ARAŞTIRMALARDA DOĞUM ANINDA MERKÜR’Ü BOZUK OLAN KİŞİLERİN ÇOĞUNUN VÜCUTLARINDA KALSİYUMUN DENGESİZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

 

 

Merkür’ün Doğum Haritasındaki Gücü

 

Merkür, Başak ve İkizler burcunu yönetir. Ya da Merkür, Başak ve İkizler’de dignifiye (dignified) olmuş denir. Merkür, bir doğum haritasında Başak veya İkizler burcundaysa, kişinin hayatında Merkür’ün bulunduğu ev konuları ön plana çıkacaktır. Zodyak’ın doğal olarak 6. evi Başak’a, 3. evi ise İkizler’e düşer. Bu yüzden Merkür 6. ve 3. evde kuvvetlidir.Bir gezegen yönettiği burcun karşısındaki burçta zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Merkür, Balık ve Yay burçlarında, 12. ile 9. evlerde zararlıdır. Merkür’ünüz bu iki burçtan birindeyse bu burçların bulunduğu ev konularına ve açılarına hâkimiyetiniz zorlaşır ve istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz. Gezegenler, yönetici burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burçta da bulunabilirler. Gezegen burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir. Merkür, Kova burcunda ve 11. evde yükselir. Gezegenler, yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemezler. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Merkür, Aslan burcunda ve 5. evde düşer.

 

DİKKAT!

 

Tekrar hatırlatmak gerekir ki böyle durumlarda düşen veya yükselen, yararlı veya zararlı olan gezegenler değildir. Bu özellikler sadece kişiliğin veya olayların akışını belirten şifrelerdir.

 

Merkür’ün Astro Vücut Dili

 

Başak ve İkizler’in yöneticisi Merkür’dür. Merkür astrolojide kalsiyumla ilgilidir. Kalsiyum kemiklerde önemli rol oynar. Kalsiyum yetersizliğinde sinirleriniz hassaslaşacaktır.Haritanızdaki Merkür, vücutta ağız, dil, beyin, sinir sistemi, paratiroit bezleri, ön hipofiz bezinin bir salgısının ve kalsiyumun işlevlerini nasıl gördüğü hakkındaki bilgileri bize yansıtabilir. Sert açılı bir Merkür, kişilerin sinir sisteminde rahatsızlıklar, aşırı hassaslık, zona, uykusuzluk gibi problemler yaratabilir.

Sinir sistemiyle bağlı düşünsel aktiviteler de astrolojik olarak Merkür ile ilgilidir. Doktorlar çevik hareketli yürüyüşler tavsiye ederler. Böylece kalsiyum vücutta tutunacaktır.

 

Genelde Başaklar pek hareketli değillerdir, kalsiyum alımı ile ilgili problemler yaşayabilirler. Maddî dünyaya olan bağımlılıklarından dolayı da sinir sistemleri kolay yıpranır. Merkür’ü sert etkili olan kişilerin karşılaştıkları diğer problemler; diş eti hastalıkları, menopoz problemleri, artrit olabilir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler