MİTOLOJİ ve EFSANELER

Yayın tarihi: 14.07.2006
MİTOLOJİ ve EFSANELER
MİTOLOJİ ve EFSANELER

 

MİTOLOJİK OLARAK, YUNAN HABERLEŞME TANRISI MERKÜR, İKİZLER BURCUNUN YÖNETİCİSİDİR. MERKÜR, AKLI ETKİLER AYNI ZAMANDA ELEŞTİRİ GETİRİR, TANSİYONU ARTIRARAK ORTALIĞA SİNİRLİ

BİR ATMOSFER YAYABİLİR.

 

Zeus’un Genç Oğulları

 

Pollux, kardeşinin ölümüne çok üzülür. Kardeş sevgisi ve bağlılığını gören Zeus, ölümsüzlüğünü, kardeşiyle paylaşması için Pollux’a izin verir. Ama bir şartla!..

Dioscuri Yıldız Kümesi’nden Castor ve Pollux, Babilliler tarafından adlandırılmış iki yıldızdır. Aynı parlaklıkta olduklarından, onlara “İkizler” adını takmışlardı. Dioscuri, mitolojide, “Zeus’un genç oğulları” anlamına gelir. Castor ve Pollux’un ölümlü olan anne ve babası, Leda ve Tyndareus ismindeki kuğulardır. Kendini kuğuya dönüştüren Zeus’la Leda’nın birlikteliği ortalığı karıştırır. Leda’nın iki yumurtası olur. Bir yumurtadan iki kuğu çıkar: Pollux ve Hellen (Truvalı Helen). Diğer yumurtadan ise Castor ve Clytemnestra doğarlar. Pollux ve Hellen’in, Zeus’un ölümsüz çocukları olduğu söylenir. Castor ve Clytemnestra ise Tyndareus’un çocuklarıdır ve babaları ölümlü olduğu için onlar da ölümlüdürler. Eski çağlarda, bu mitten dolayı ikiz doğan çoçuklardan birinin tanrısallık taşıdığına inanılmıştır. Castor ve Pollux kardeşler, Sparta’da birlikte büyürler ve çok iyi anlaşırlar. Onlar Theseus tarafından kaçırılan kız kardeşleri Helen’i kurtardıktan sonra, *Altın Post’u bulmak üzere kahraman Jason ve Argonauts’a katılırlar. Bu arada bu iki delikanlı başkalarıyla nişanlı Hilaeria ve Phoebe adlı iki kız kardeşe aşık olur. Çapkın kardeşler kızları kaçırırken Castor, dövüş esnasında öldürülür. Kardeşinin ölümüne inanamayan Pollux, bu duruma katlanamaz. Zeus’tan onu diriltmesini ister. Kardeşine bağlılığını gören Zeus, sahip olduğu ölümsüzlüğünü, kardeşiyle paylaşması için Pollux’a izin verir. Ama bir şartla: Bundan sonra Pollux ve Castor, zamanlarının yarısını yeraltında ölüler dünyasında, yarısını da Tanrılar Dağı Olimpos’ta geçirmek koşuluyla! Onlar sporda başarılıdırlar. Yeryüzü üzerindeyken atletik karşılaşmaların temsilcileri olurlar. Ayrıca gemicileri fırtınalardan ve St. Elmo’nun ateşinden korurlar. Gökyüzünde, başının üstünde ışık saçan iki ata biner bir şekilde resmedilen Castor ve Pollux, İkizler burcunun simgesi olmuşlardır. Romalılar da, iki kardeşin yeryüzüne inip, savaşlarda onları düşmanlara karşı koruduklarına inanmışlardı. Astrolojide, İkizler burcunda doğanlar, bu iki değişik yapıdaki kardeşin kişilik yapılarıyla özdeşleştirilmiştir.

 

DİKKAT!

 

* Jason’un “Altın Post” ile ilgili detaylı hikâyesini, ATEş BURÇLARI cildimizin KOÇ burcu bölümünde bulabilirsiniz.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler