TROUT QUİNTET

Yayın tarihi: 26.07.2006
TROUT QUİNTET

TROUT QUİNTET

ALABALIK KUİNTETİ

 

Franz Schubert’in önemli eserlere arasında yer alan ‘Alabalık Kuinteti’, bestecinin La Majör Piyano beşlisi olarak da bilinen eserinin popüler ismi aslında. Hatta eser kısaca ‘Trout’ (Alabalık) olarak biliniyor çünkü dördüncü bölüm, Schubert’in daha önce yazdığı ‘Die Forelle’ isimli liedin varyasyonlarından oluşuyor. Alabalık Kuinteti, piyano artı yaylılar dörtlüsünden oluşan alışılagelmiş piyano beşlilerinden farklı olarak, piyano, keman, viyola, çello ve kontrabas için yazılmış bir eser. Schubert’in bestelediği tek piyano beşlisi olan bu eser 1819’da yazılmış. Besteci bu eseri yazdığı dönemde ne bir kayıt sözleşmesine, ne de dönemin diğer bestecileri gibi konserlerine sponsor olacak bir patrona sahipti. Elindeki tek koz, ‘Alabalık’ isimli liedine hayran olan Sylvester Paumgartner isimli bir centilmendi. Paumgartner, Schubert’ten bu şarkı üzerine kurulu bir beste istemiş, üstelik besteyi piyano, keman, viyola, çello ve en ilginci sürekli bas için yazmasını rica etmişti. Ortada bir konser programı filan da olmadığından, davet ettiği birkaç dostunun katılımıyla eser ilk kez Paumgartner’in oturma odasında çalındı.

 

Alabalık Kuinteti beş bölümden oluşuyor

1. Allegro Vivace. Dönemin çok bölümlü eserlerine uygun olarak bu bölüm sonat formunda yazılmış.

2. Andante

3. Scherzo: Presto

4. Andantino – Allegreto. Schubert’in eski şarkısı ‘Die Forelle’ (Alabalık) liedinin çeşitlemelerinden oluşuyor.

5. Allegro giusto

 

Alabalık Kuinteti, Schubert’in başka bir eserinden aldığı melodi üzerine çeşitlemeler yaparak yazdığı tek eser değil. Rosamunde Muarteti, Ölüm ve Bakire Kuarteti ve Avare Fantezisi de aynı tarzda bestelenmiş eserler.

Bu eserin ilginç ismi nedeniyle yaşanan bir olay, ünlü piyanist Max Reger’in başından geçmiş. Reger, bu eseri seslendirdiği bir konserden sonra bir hayranından armağan olarak bir sepet dolusu alabalık almış. Hayranına gönderdiği teşekkür notunda, bir sonraki konser programında Haydn’ın ‘Öküz Menüeti’ni çalacağını bildirmekten çekinmemiş!

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler