FRANZ SCHUBERT, ZAMANIN KISA TARİHİ

Yayın tarihi: 26.07.2006
SCHUBERT: ZAMANIN KISA TARİHİ

SCHUBERT: ZAMANIN KISA TARİHİ

 

 

1797: Franz Peter Schubert 31 Ocak günü, Franz Theodor Schubert ve Elisabeth Schubert’in on ikinci çocuğu olarak Viyana’da doğdu. Bu on iki çocuktan yalnızca beşi hayatta kalacaktır.

Napoleon Kuzey İtalya Seferini başlattı. Bu tarihte Beethoven 27, Haydn 65, Rossini 5, Salieri 47, Weber 11, Schiller 38, Goethe 48 yaşındaydı.

 

1798: Haydn’ın Creation and ‘Last Seven Words’ (Yaradılış ve Son Yedi Kelime) isimli eserinin ilk performansları sergilendi.

 

1799: Napoleon hükümet darbesi yaptı. Beethoven Patetik Senfoni’yi tamamladı.

 

1800: Napoleon Bonaparte komutasındaki Fransız ordusuyla, Avusturya arasındaki Marengo Savaşı, son Napolyonik Savaş olarak tarihe geçti. Birinci Senfonisi ile Op. 18 yaylı çalgılar Kuartetini tamamlayan Beethoven ilk kez dinleyici karşısında konser vermeye başladı.

 

1801: Schubert ailesi Sualengasse’ye taşındı. Beethoven ‘ölümsüz sevgiliye” ismiyle sonradan büyük ün kazanan mektuplarını yazmaya başladı. Haydn’ın ‘The Seasons’ (Mevsimler) isimli eseri ilk kez çalındı.

 

1802: Henüz beş yaşında olan Schubert klavye dersleri almaya başladı. Victor Hugo ve Alexandre Dumas doğdu.

 

1803: Berlioz doğdu.

 

1804: Napoleon İmparatorluğunu ilan etti. Franz I, Avusturpya İmparatoru oldu. Beethoven’in Eroica senfonisinin prömiyeri yapıldı. Schiller’in ‘William Tell’i yayınlandı. Johann Strauss doğdu.

 

1805: Schubert, Liechtental Kilise korosunda şarkı söylemeye başladı. Babasından ilk kemanını armağan olarak aldı. Napoleon Viyana’yı işgal etti. Fidelio operası ilk kez sahne aldı.

 

1806: Schubert, Liechtental Kilisesinde Holzer’den ders almaya başladı.

 

1807: Schubert, Salieri ile tanıştı.

 

1808: Schubert yetenek sınavını başarıyla geçerek Stadkkonvikt’e (Devlet Konservutarı) girmeyi başardı. Goethe’nin ‘Faust’ isimli eserinin ilk bölümü yayınlandı. Beethoven’ın Beşinci ve Altıncı senfonisinin ilk performansları gerçekleştirildi.

 

1809: 12 yaşındaki Schubert Stadtkkonvikt’teki performansı ve özelliklele de keman çalmadaki başarısıyla bir ‘müzikal yetenek’ olarak dikkat çekmeye başladı. Avusturya’nın Fransa’ya karşı ayaklanması başarısızlıkla soruçlandı. Haydn öldü. Mendelssohn doğdu.

 

1810: Schubert, günümüze kadar gelen ilk bestelerini yapmaya başladı. Schumann ve Chopin doğdu.

 

1811: Lizst doğdu. Schubert ilk şarkılarını bestelemeye başladı.

 

1812: Schubert annesini kaybetti. Ergenlik dönemine girmesiyle birlikte sesi tümüyle değişti. Salieri ile kontrpuan derslerine başladı. Viyana’da Gesellschaft für Musikfreunde (Müzik Dostları Cemiyeti)  kuruldu.

 

1813: Schubert Stadtkonvinkt’ten ayrıldı ve Leipzig’de ilk senfonisi ‘Battle of Nations’ı (Ulusların Savaşı) besteledi.  Wagner ve Verdi doğdu. Beethoven’ın Yedinci Senfonisi, Rossini’nin Tancredi ve L’Italiana in Algeri operaları ilk kez sahne aldı.

 

1814: Napoleon tahttan çekildi. Paris Antlaşması imzalandı. Viyana Kongresi toplandı. Schubert öğretmenlik yapmaya başladı.

 

1815: Napoleon Elbe adasından kaçtı. Waterloo Savaşı yapıldı. Schubert en verimli yıllarından birini yaşadı; yaklaşık 150 şarkı, 2 ve 3. senfoniler, 4 opera, 2 ilahi...

 

1816: Schubert Dördüncü ve Beşinci Senfonilerini tamamladı. Rossini ‘Sevil Berberi’ni besteledi.

 

1817: Bestecinin Altıncı Senfonisi, ‘İtalyan Tarzı’ uvertürleri, Die Forelle isimli eseri ve ilk piyano sonatları dinleyici önüne çıktı.

 

1818: Karl Marx doğdu. Schubert, Estearhazi ailesinin yanındaki işinden ayrıldı ve serbest müzisyen olarak çalışmaya başladı. Erlafsee isimli şarkısı bestecinin ilk yayınlanan eseri olarak piyasaya çıktı.

 

1819: Schubert’in Schafers Klage isimli şarkısı seyirci önündeki ilk performansını gerçekleştirdi. Trout Beşlisi ve Piyano sonatı bestelendi.

 

1820: Die Zwillingsbrüder ve Die Zauberharfe isimli eserlerini besteledi.

 

1821: Napoleon öldü. Schubert’in frengi hastalığına ilişkin ilk emareler ortaya çıkmaya başladı. 

 

1822: Schubert, ‘Bitmemiş Senfoni’ ismiyle ün kazanacak olan Sekizinci Senfoni’yi tamamlamadan bıraktı. Wanderer fanteziyi besteledi. Rossini Viyana’ya geldi.

 

1823: Rosamunde, Die Schöne Müllerin ve Fierabras isimli eserlerini besteledi.

 

1824: Bruckner ve Smetana doğdu. Beethoven’ın Dokuzuncu Senfonisi dinleyici önüne çıktı. Byron öldü.

 

1825: Schubert, ‘Büyük’ Do Majör Senfoni’yi bestelemeye başladı. Son dönem piyano sonatlarını da tamamladı.

 

1826: Do Majör Senfoni tamamlandı.

 

1827: Beethoven öldü. Schubert cenazeye katıldı ve meşale taşıdı.

 

1828: Schubert’in konseri büyük bir başarı kazandı. Besteci son eserlerini bu yıl içinde yazdı. 19 Kasım’da öldü.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler