İKİ PİYANO İÇİN 20. YÜZYIL MÜZİĞİ

Yayın tarihi: 26.07.2006
İKİ PİYANO İÇİN 20

İKİ PİYANO İÇİN 20. YÜZYIL MÜZİĞİ

ANTHONY & JOSEPH PARATORE

 

Anthony ve Joseph Paratore kardeşler Boston’da müzikle uğraşan bir ailenin çocukları olarak doğdular. Eğitimlerini önce Boston Üniversitesi’nde, ardından da Rosina Lhevinne ile çalışma fırsatını buldukları Julliard’da aldılar. Her ikisi de müzik kariyerine piyano solisti olarak başladı. Joseph ilk konserini 17 yaşında, Boston Senfoni Orkestrası ile birlikte, Anthony ise çıktığı bir Güney Amerika turnesinde verdi.

İki kardeş ilk ‘Düet’ ödülünü, 1974’de Münih’te düzenlenen Uluslararası ARD Yarışmasında aldı. Bu başarı, ikilinin müziğe ve piyano düet sanatına olan bağlılığını güçlendiren bir katalizör işlevi görecektir.

 

Yarışmanın ardından verdikleri bir dizi ‘kapalı gişe’ konserle, seçkin müzik eleştirmenlerinden övgü aldılar; bunlardan biri, Joachim Kaiser, Paratore kardeşlerin‘büyüleyici uyum’unu göklere çıkarırken, çalış stili, yeteneklerinin kusursuzluğu ve doğal dengesi karşısında hayrete düştüğünü gizlemedi.

O günden sonra Joseph ve Anthony Paratore, piyano düeti alanındaki en saygın müzisyenler arasındaki yerlerini aldı. Dünyanın hemen her yerinde konserlere çıkıp, uluslararası müzik festivallerine davet edildiler. Çok boyutlu repertuarları, Bach’tan 20. yüzyıl bestecilerine kadar uzanan son derece geniş bir yelpazeye yayılıyordu. Ayrıca bir çok çağdaş besteci özellikle Paratore Kardeşler için beste yaptı.

 

 

Anthony & Joseph Paratore

 

Joachim Kaiser

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler