CHARLES IVES

Yayın tarihi: 26.07.2006
CHARLES IVES

CHARLES IVES

Asimetrik, polimetrik, atonal müzik

 

 

İş adamı, orgçu ve en orjinal Amerikan bestecilerinden biri olan Charles Ives (1874-195) zamanının bir kaç on yıl önünde müzikler besteleyen bir besteci olarak tanınır.  Bu nedenle bestelerinin müzik eleştirmenlerince alkışlanması çok geç gerçekleşmiştir.

 

Debussy’nin ‘L'Après-midi d'un Faune’ (Bir Pan’ın öğleden sonrası için Prelüd); Strauss’un ‘Guntram’; Puccini’nin ‘La Bohème’ ve Sibelius’un ‘Finlandiya’yı yazdığı 1894 yılında, Amerikalı besteci Charles Ives bütün bu önemli eserlerden tümüyle farklı bir yaklaşımla ‘Song for Harvest Season’ (Hasat Şarkısı) gibi baştan sona politonal eserler yazıyordu. İnsan sesi, kornet, trombon ve pedallı org bölümlerinin her biri farklı bir anahtarla yazılmıştı.

 

Modern müziğin öncülerinden biri olarak kabul edilen Charles Ives, 28 Ekim 1874’de Connnecticut, Danbury’de doğdu. Çok küçük yaşlarda, ABD ordusunda bando şefliği yapan ve müzik konusunda özgürlükçü düşüncelere sahip olan babasından ilk eğitmini, daha sonra da   1894-1898 yılları arasında, Yale Üniversitesi’nde Horatio Parker’den akademik eğitimini aldı. Müzik eleştirmenleri, ilk eserleri ve özellikle Birinci Senfoni’sinde görülen geleneksel tonlar ve akademik eğilimleri burada aldığı eğitimle ilişkilendirir. Ancak bestecinin ‘en gelenksel’ eseri olarak bilinen 1. Senfoni’de bile, farklı armonik doğrultularda ilerleyen ikinci bir temayla, alışılagelmiş müzikal çizgiye olan itirazının ilk belirtilerini görmek mümkündür.

Charles Ives Yale’den mezun olduktan sonra, varolan müzik ortamında kendi müzikal idellarinden taviz vermeye zorlanacağını düşünerek, müzik dışı bir kariyer yapmaya karar verdi. Sigorta işine girdi ve büyük bir aşarı elde ederek ülkenin en büyük sigorta şirketlerinden birinin sahibi oldu. Ancak bütün bi iş hayatı boyunca müzikten kopmadı; ‘gündüz iş adamı, gece besteci’ kimliğiyle profesyonel baskılardan kurtulup müzik yapmaya devam etti. Danbury, New Haven, Connecticut, Bloomfield, New Jersey ve New York’ta org çaldı. Yale’den mezun olduktan sonraki yirmi yıl içinde üç senfoni, sayısız orkestra eseri, dört keman sonatı, iki anıtsal piyano sonatı ve bir çok şarkı besteledi.

 

1908’de Harmony Twitchell ile evlendi ve hemen ardından hayatının geri kalan kısmını geçireceği New York’a taşındı. 1918’de geçirdiği kalp krizlerine kadar verimli bir besteci olarak çalıştı; bundan sonra ise 1925’de Lord Byron’ın sözlerine bestelediği ‘A Farewell to Land’ şarkısı dışında çok az beste yaptı.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler