Bohen Foundation

Yayın tarihi: 25.07.2006

 

Bohen Foundation

120 WOOSTER STREET

MİMARLAR LO-TEK MÜHENDİSLİKLİK OVE ARUP 2003

METRO 6, C İLE SPRING STREET; N, R İLE PRINCE STREET;

OTOBÜS M1, M5, M6, M21

 

Bohen Foundation, çağdaş sanatsal ve kültürel aktiviteleri destekleyen özel bir kurumdur. Sergilenen nesnelerin hem boyut, hem tür olarak çeşitlilik göstermesi nedeniyle oldukça esnek kullanımlı geniş bir sergi alanına gereksinim duymaları, böyle bir mekan tasarımını gerekli kılmıştır.

 

Lo-Tek’in kurum için tasarımı oldukça ilginçtir. Sekiz konteynır, eski baskı mekanının strüktürel ızgara sistemi içerisinde konumlandırılmıştır. İki konteynır ise, strüktürel ızgara sistemin yüksekliğinin arttığı bölümlerinde yer alır. Bunlar, geçici aktiviteleri ve işlevleri içerirken, aynı zamanda da hareketli bir kabuk oluştururlar. Her bir konteynır, dış yüzünde 5 adet 4,5x3,5 metrelik hareketli panelle sarılmıştır.

 

Konteynırlar raylar üzerinde kaydırılarak değişken sergi alanları tanımlarlar; gereken konumlarına getirildiklerinde ise yukarıdaki duvar panelleri alanın sınırlarını oluşturur. Bu sayede etkinliğin gerektirdiği mekanlar rahatlıkla sağlanabilmektedir. Konteynırlar ofis birimi, konferans salonu, video arşivi, projeksiyon odası ve oturma bölümü gibi işlevler de görmektedir. Konteynırların içindeki temel mobilyalar, konteynır yüzeyi kesilip bükülerek oluşturulmuştur; üzerleri cila ya da plastik esaslı malzemeyle kaplanarak sıra, raf gibi nesnelere dönüştürülmüştür. 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler