Akupunktur Alternatif Tıp Değildir

Yayın tarihi: 26.07.2006
Akupunktur alternatif tıp değildir
Akupunktur alternatif tıp değildir

 

Dünya Sağlık Örgütü akupunkturu bir tedavi metodu olarak kabul ediyor. Akupunkturun uygulaması ve öğretisinin esasları Çin Halk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Amerikan Akupunktur Cemiyeti tarafından belirli esaslara bağlı. Artık bu metod için eskiden olduğu gibi alternatif tıp tabiri kullanılmıyor.

Alternatif deyiminin bazı odakları çok rahatsız etmesinin yanında bu tabirin kullanılmaya başlanmasının asıl nedeni işlevidir. Geleneksel tedaviler ve akupunktur diğer tıbbı inkar etmiyor, “O tedavileri bırakın sadece ot çayları içip merhemleri sürün, akupunkturdan başka bir şeyle tedavi olmayın” demiyor. Akupunktur uzmanları hastaların derdine derman olmaya çalışırken batı tıbbını kötüleyip göz ardı etmiyor.

 

Aksine bu metod, tamamlayıcı bir metoddur, iki tıp birlikte uygulanırsa; hastalar daha çabuk sağlığına kavuşur, daha az rahatsız olur, tedavinin etkisi daha uzun sürer ve yan etkisi daha az olur görüşünü benimsiyorlar.

Günümüzde “complementary” tabiri alternatif kelimesinin yerini almış bulunuyor. Bu tabir “diğer tedavi metodlarını bırakıp sadece geleneksel metodları uygulayın” denilmediğini kesin bir biçimde ifade etmek için alternatif kelimesinin yerine konulmuştur. İşte bu tabirin kullanılmaya başlanması da bazı odakların yüreğine su serpti. Birçok tıp fakültesinde kliniklerde akupunktur departmanları açıldı. Türkiye Sağlık Bakanlığı  “Akupunktur Üst Kurulu” oluşturdu. Gazi Üniversitesi’ne akupunktur kursu açma ve sertifika yetkisi verdi. Türkiye’deki akupunktur eğitiminin müfredatı Akupunktur Üst Kurulu tarafından saptandı. Her önüne gelenin akupunktur yapması da önlemiş oldu.

 

Tedavi Yöntemi Olarak Akupunktur » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler