Güdüler Arasındaki Dengenin Bozulması Sonucu Aşırı Beslenme

Yayın tarihi: 26.07.2006

Güdüler arasındaki dengenin bozulması sonucu aşırı beslenme

 

Her insanda saldırganlık içgüdüsü, seksüel içgüdü ve beslenme içgüdüsü vardır. Normal sağlıklı bir ruhsal yapı ve düzgün bir sosyal yaşantı içinde bunlar dengede bulunurlar. Artan sosyal stres bu güdülerin arasındaki dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Bu güdüler Limbic sistemde bulunan merkezler tarafından yönetilirler. Bu merkezler arasındaki elektro-kimyasal iletişim bu güdülerden herhangi birinin baskı altında kalması ile bozulmaktadır.

Her zaman saldırganlık içgüdüsü veya seksüel içgüdü tatmin edilemeyeceği için çevreye en az zararlı olan beslenme içgüdüsünün tatmini daha kolay gerçekleşmektedir. Birçok şişmanlık vakasının altında yatan gerçek budur. Kişi sosyal streslerin getirdiği saldırganlık içgüdüsü ve bunun arkasından gelen seksüel içgüdüsünü tatmin edemeyince; şiddetle beslenme içgüdüsünün tatminine yönelmektedir. Beslenme içgüdüsünün tatmini sık ve çok yemekle kendisini göstermektedir. Her zaman kaliteli yemeğe de ihtiyaç yoktur bu anlarda. Kişi saldırganlığını bastırmak için yemekte, yedikten sonra da pişman olmaktadır.

Pişmanlık duygusu kendine karşı kızgınlığa dönüşmekte bu da kendi kendine ceza vermenin gerekliliğini doğurmaktadır.

Ceza davranışı; nefretle birlikte terör, korku, kızgınlık, savunma, saldırı ve kaçma tablosundadır.

 

Cezanın can acıtıcı olması gerekir. Bu durumda kişinin canını acıtacak olan şey birkaç kilo daha almasıdır. Birkaç kilo daha alabilmek için daha çok acıkmak gerekir. Böylece kişi kızdıkça yer yedikçe kızar. Böylelikle kişi Circulus Vitiosus’un içine düşer. Bu tüm olaylar Thalamus’un da içinde olduğu merkezlerin etki alanının içinden geçer ve onun bilgisi dahilinde olur.

 

Gece yarısı yataktan kalkılarak yenen bilinçsiz yemeklerde ise önde gelen seksüel içgüdünün  tatminsizliğidir. Ve o kişiye yaşadığı cinsellik yetmemektedir.

Bu seferde fasit daire saldırganlık içgüdüsünün ve seksüel içgüdünün tatminsizliğinden değil de, seksüel içgüdünün tatminsizliğinden başlar.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Kişi seksüel içgüdüsünü tatmin edemeyince,

   beslenme içgüdüsünün tatminine yönelmektedir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler