Rusakov Kulübü

Yayın tarihi: 28.07.2006

 

Rusakov Kulübü

STOMİNSKAYA PLOŞÇAD

MİMAR K.S. MELNİKOV 1927-29

 

Melnikov’un yaptığı kulüp binalarından hepsi kendine özgü birer mimari karaktere sahiptir. İşçiler için yaptırılmış bu kulüp binası, Melnikov’un en ünlü ve akılda kalıcı formu nedeniyle en bilinen binasıdır.Burevestnik’in aksine bu bina kısıtlayıcı sınırları olmayan açık bir arsa üzerinde tasarlanmıştır.Çarpıcı dış hacim, hem karmaşık hem de uyumlu bir ifadeye sahiptir. Üç adet eğimli konsol eleman ana girişin  üzerinden çıkarak iç mekandaki parçalı oditoryumu dış mekanda vurgulamaktadır. Melnikov’un çoğu işinde olduğu gibi burada da, heykelsi formu nedeniyle binada bilindik anlamda bir ana cepheden bahsedilemez.

 

Kulüp binasının çok işlevli tasarımında hem yeni çözümler üretilmesi, hem de para tasarrufu amaçlanmıştır. Örneğin, dıştaki konsol elemanlar aslında ana oditoryumunu gerektiğinde hareketli perdelerle birbirlerinden ayrılabilen altbirimleridir.

 

Binada çeşitli değişiklikler yapılmış örneğin, pencereler kapatılmış, konsolların ön yüzlerinde bulunan kabartma yazılar silinmiş, dış cephe boyasının rengi değiştirilmiş ve hareketli perdeler kaldırılmıştır.Bina yıllardır kapalıdır.

Moskova 1917-2000 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler