Aurasız migren (basit migren)

Yayın tarihi: 28.07.2006

Aurasız migren (basit migren)

 

Tanı konulabilmesi için kişinin daha önce en az 5 kez 4-72 saat süren ağrı atağına eşlik eden aşağıdaki 4 bulgudan ikisi olmalıdır.

- Tek taraflı baş ağrısı

- Zonklayıcı karakterde baş ağrısı

- Orta veya şiddetli baş ağrısı nedeni ile iş yapmasının engellenmesi veya zorlanması günlük fiziksel aktivite ile baş ağrısının artması. Bunun yanısıra aşağıdaki iki bulgudan biri olmalıdır. bulantı ve/veya kusma ses veya ışık hassasiyeti.

 

 

Auralı Migren (Klasik Migren)

Aurasız migren, tanı ölçülerine ek olarak aşağıdaki 4 belirtiden üçünün olduğu 2 atak olması gereklidir.

- Bir veya daha çok aura semptomu

- Aura semptomu 4 dakikadan uzun sürmeli

- Aura semptomu 60 dakikadan kısa sürmeli

- Aura bitiminden sonraki 60 dakika içinde baş ağrısı başlamalıdır. Aura çeşitli görsel belirtiler şeklinde olup, görme alanında siyah noktalar veya zikzaklar veya belli bir alanda vizyon kaybı şeklindedir. Bazı durumlarda inme benzeri yüz, kol ve bacakta bir duyu bozukluğu şeklinde olabilir.

 

Baş ağrısı genellikle tek taraflı, zonklayıcı olup bulantı ve kusma eşlik etmektedir. % 90 olguda aile öyküsü vardır. Migren genellikle puberte sonrası başlamakla birlikte kırklı yaşlara dek başlayabilir. İleri yaşlarda başlayan baş ağrısında migrene kuşku ile bakılmalı, ileri incelemeler istenmelidir.

 

Migren olgularının % 40-60’ında saatler veya günlerce süren öncül, uyarıcı bulgular vardır. Bunlar uyku hali, irritabilite, yorgunluk, depresyon veya öfori, esneme, hipomani gibi mental ve mood değişiklikleri, fotofobi ve fonofobi (ışığa ve sese hassasiyet) ve hiperosmi (kokuya hassasiyet) gibi nörolojik fenomenler en sık rastlanılanlarıdır. Ensede sertlik ve kasılma, yüzde yanma, yorgunluk, halsizlik, sık idrara gitme, anoreksi, konstipasyon veya diare, sıvı retansiyonu ve tatlı veya tuzlu gıdalara düşkünlük gibi belirtilerdir. Bu nedenle migrenli olgu veya ailesi atağın geleceğini önceden anlar.

 

Auralı migrende belirtiler 5 ila 20 dakika arasında gelişir ve genellikle 60 dakikadan kısa sürer. Eğer 1 saatin üzerinde sürer ve 3 haftanın içinde tamamen düzelirse o zaman uzamış aura olarak kabul edilir. Bunun nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) veya sigara kullanımı gibi diğer nedenlerin soruşturulması gerekmektedir. Ağrı orta veya çok şiddetli olup, zonklayıcı özelliktedir, ancak bu karakteristik özellikler her zaman olmayabilir. Baş ağrısı saatler veya günler sürer, nadiren 4 saatin altındadır. Bazen haftalarca sürebilir. Çok az oranda migren atağı baş ağrısız olur. Örneğin çocukluk çağı migreni veya geç başlangıçlı migren (45 yaşından sonra). Migrenin tipik bulgularının olması ile tanı konur.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler