Yatakta yatma

Yayın tarihi: 08.08.2006

Yatakta Yatma

 

BUNLARI YAPIN

Yatağınız düz olmalı, fazla yumuşak olmamalı, çökmeler bulunmamalı ve üzerine yatıldığında şeklini değiştirmemelidir. Sert yataklar birçok kişi için uygundur. Yatağın altını kalınca bir sunta ya da tahta ile desteklemek yararlıdır. Ancak direk tahta üzerine ya da yere yatmak uygun değildir. Olabildiğince küçük bir yastıkla yatılmalıdır.

Sırt üstü yatışlarda dizlerin altına, yan yatışta bele ve dizlerin arasına küçük bir yastık ya da rulo yapılmış havlunun konması, özellikle ağrılı dönemlerde yararlıdır.

Yataktan kalkarken acele etmeyin. Önce yan dönün. Sonra dizlerinizi kıvırın ve ayaklarınızı yana sarkıtın. Dirsekleriniz ve ellerinizle yataktan destek alarak vücudunuzun üst yarısını yukarı iterek doğrulun ve sırtınızı dikleştirin.

Yatağa yatarken ise, önce sırtınız dik olarak yatağın kenarına oturun. Yavaşça dirseğiniz ve sonra da omuzunuz üzerine yan yatın. Daha sonra da sırtüstü dönün.

 

 

Yatağınız düz olmalı, fazla yumuşak olmamalı, çökmeler

bulunmamalı ve üzerine yatıldığında şeklini değiştirmemelidir.

 

BUNLARI YAPMAYIN

İyi bir uyku için yatağın özellikleri ve yatış şekli çok önemlidir. Kötü yatak ve kötü yatış şekli, dinlenmemenize ve sırt-bel ağrılarıyla kalkmanıza neden olacaktır.

Ağırlık bindiğinde çöken yatak kullanmayın.

Uzun süre aynı şekilde yatmayın. Sık sık yön değiştirin.

Yüzükoyun yatış belinize fazla yük binmesine neden olur. Yine de yalnız bu şekilde rahat yatıyorsanız, bel kavsinizin korunması için karnınızın altına bir yastık yerleştirin.

 

Bel ağrısını engellemenin en önemli yöntemlerinden biri de doğru yatış pozisyonudur. Çöken yatak, bel ağrılarını artıran en önemli etkilerden biridir. Yatakta sık sık yön değiştirmeli ve belinize en az yük oluşturacak pozisyonu seçmelisiniz.

 

Kötü yatak ve kötü yatış şekli, dinlenmemenize ve

sırt-bel ağrılarıyla kalkmanıza neden olacaktır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler