Yıpranma dejeneratif değişiklikler

Yayın tarihi: 01.08.2006

Yıpranma dejeneratif değişiklikler

 

Yaşın ilerlemesiyle birlikte diskin su tutma özelliği azalır. Zamanla disk kurur, esnekliği ve yüksekliği azalır ve sonuçta işlevlerini yitirir. Omurlar üzerindeki koruyucu özelliğinin ortadan kalkmasıyla omurlarda bozulmalar (dejenerasyon) ortaya çıkar. Omurlar birbiri üzerinde sürtünmeye ve birbirini aşındırmaya başlar. Omurlar arası aralık daralır, düzensizleşir, yeni kemiksel oluşumlar ortaya çıkar.

 

 

Yaşlanmayla birlikte kaslar da zayıflar, bağlar esnekliklerini yitirir. Bu yapıların da koruma işlevlerinin böylece azalması, omurlardaki yıpranmanın hızlanmasına katkıda bulunur. Bu değişiklikler omurga kanalının ve omurilikten çıkan sinirlerin omurgayı terk ettikleri deliklerin daralmasına ve sinirlerin bası altında kalıp sıkışmalarına yol açar.

 

 

Omurga kanalının daralması, uzun yürüyüşlerde ve özellikle yokuş inerken kanalın daha da daralması sonucunda bacaklarda şiddetli ağrıya yol açar. Bacaklara giden sinirlerin çıkış deliklerinin daralması sonucunda bası altında kalması da siyatik tarzında bel ağrısı ortaya çıkarır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler