Kumamoto’da Ev

Yayın tarihi: 02.08.2006

 

Kumamoto’da Ev

Kumamoto, Japonya, 1986

 

Japonlar için bir arazi parçası demek dağların, akan nehirlerin, bazen bir göl bazen bir deniz ile sınırlanan toprakların ve bu topraklarda dağılmış tapınak, türbe ve evlerin bir kompozisyonu demektir.Kumamoto’daki bu müstakil evde de yakalanmak istenen budur. Küçük çatıların oluşturduğu dizilim yüksek dağlara gönderme yapar. Bu mevcutun üzerine işlenecek basit bir nostalji değildir. Burada geleceğin kentlerine ve peyzajına biçim verecek zamanı aşan bir hayat vardır.

 

Bina avlusundan bakıldığında yan yana dizilmiş evler izlenimi verir. Çünkü eve ait olan parçaların her biri kendi yetkin doğaları içinde özerkleşmiş gibidir. Bu daha çok hacimsel bir yanılsamadır. Cadde tarafından bakıldığında ise baskın bir iki boyutluluk ile karşılaşılır; bir kesitin içinden bakılıyormuş izlenimini verir. Bu etkiye neden olan sıra dağlar gibi uzanan ve kendilerini tekrarlayan çatılardır.Yapının bu tarafı bir orman ya da dağ silsilesinin gölgesi gibi algılanır.

 

Ev Kumamoto kentinden Aso’ya uzanan Hohi Line üzerinde inşa edilmiştir. Üç tarafı cadde ile çevrilidir ve arazinin güney doğu köşesindeki bahçenin büyüklüğü 1000 metrekaredir. Odalar arazinin cadde tarafı olan kuzeyinde ve batısında düzenlenmiştir ve bahçeye bakan bir hol ile birbirlerine bağlanmışlardır. Giriş bahçeye diyagonal, kuzey batı köşesinden. Yapının kuzey kanadında yaşama mekanı, batı kanadında misafirler için ayrılan mekan bulunmaktadır. Bu mekanlar tümüyle camlı holden bahçeye açılırlar. Camlı bölmeler kapalı mekanlara hizmet verir ve havalanmasını sağlar.

 

Holden gelen ışık loş, her odanın odadan odaya farklılaşan çatı aydınlatmasından süzülen ışık ise oldukça yumuşaktır. Hol sadece odalara ulaşılan bir pasaj işlevi görmez aynı zamanda yaşama mekanını genleştirir. Holün dışında çardağıyla birlikte bir teras vardır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler