Meyve Müzesi

Yayın tarihi: 02.08.2006

 

Meyve Müzesi

Yamanashi, Japonya, 1995

 

Müze, Yamanashi’deki Fuefuki nehrinin kıyısında bulunan Meyve Parkının içinde yer alıyor. Amacı açık ve kapalı mekanlarda meyve kültürünü ve meyveleri sergilemek. Farklı karakterdeki üç strüktür muhteşem bir manzara sunan güney batı çukurunda sıralanır. Bu strüktürlerden birisi tropikal bitkileri barındırır, diğeri çok amaçlı bir atriumu, üçüncüsü ise bir takım hobilerin öğretildiği atölyeleri.

 

Tropikal bitki evi deforme edilmiş bir küredir. Atrium yer üstünde bir kabartı gibi duran serbest daire formundadır. Şeffaf düz çizgiler halinde görünen atölyelerin bulunduğu strüktür meyve veren sarmaşıklarla kaplanabilmesi için bir tarafa eğilmiş pergolalardan oluşan yumurta biçimindedir.Çukurun içinde ,tropikal bitki evine ve atriuma asansörler ve bir rampa ile bağlanan bir sergi holü bulunmaktadır.

 

Bu formlara meyvenin canlılık ve çeşitliliğine ait metaforlardan ulaşılır. Atrium, Meyve Meydanı, büyük ağaçlarda yetişen tohum imajını yansıtır. Farklı türde meyvelerin bir araya geldiği yer olan sera, tohumların filizlendiği tropikal güneşin belleğini betimler. Zemin altındaki sergi salonu ise, taze genlerin dünyasına ithaf edilmiştir. Atölye, tohumların canlılığındaki “yabancılığın” bir sembolüdür. Müzenin mimarisi meyvenin hikayesini anlatır; her bir strüktür hem sıkı bir biçimde zemine yerleşmiştir hem de dünyanın dışına -onu reddederek- sıçramışlardır.

 

İnsanlar ve meyve arasındaki zengin kültürel ve tarihi ilişki dağılmış tohumlarla sembolize edilir.Meyvenin ürediği ve birbirine karıştığı biçim dünyadaki farklı bölgelerin aynı anda varolmasının, insan ve hayvanların ortak yaşamasının ve doğal farklılığı korumanın bir metaforu olarak görülebilir.Müzenin tüm görünümü, kubbelerden oluşan bir tür “Yeni Çağın Köyü”dür, şiirsel bir mekanizmadır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler