Oshima-Machi Kitap Müzesi

Yayın tarihi: 02.08.2006

 

Oshima-Machi Kitap Müzesi

Oshima, Toyama, Japonya, 1994

 

Toyama’daki Oshima kasabası “ehon”, resimli kitaplar kültürü ile ünlüdür ve geçmişinde bu konu üzerinde konferanslar, atölyeler düzenlemiştir. Bu müze bu etkinliklere sürekli bir mekan sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Binanın programı hem kasaba halkının kendi kitaplarını yapmaktaki heyecanını teşvik edici hem de resimli kitap ile uğraşan sanatçılar için sergi mekanları ile bir tür merkez niteliğinde.

 

Yapı basit dikdörtgen kutulardan oluşuyor. İç mekanı dış mekanın bir uzantısı gibi davranır. Büyük eliptik bir kütüphanesi, çok amaçlı bir holü, birinci katta performanslara ayrılmış bir mekan, ikinci katta bilgisayarlı bir atölyesi var. Rampalar bu farklı mekanları birbirine bağlayan ara mekanlar. Projenin aslı çocukları ve yetişkinleri sadece bir müze yapısında gezdirtmek değil bu yaratıcı etkinlik çerçevesinde onları yan yana getirerek katılımlarını sağlamak. Başka bir deyişle ehon’un mantığını mimariye uyarlamak. Ehon basit, kesintisiz bir hikaye ve sayfalar ilerledikçe gelişen güçlü görsel bir görünüme dayanır. Bu amaçla, müze farklı mekanları rampa ve köprü gibi sirkülasyon alanlarıyla birbirine bağlayıp, ziyaretçilerin bu mekanlarda ardışık deneyimler yaşamasını sağlayıp, mimarlıkta ehon kompozisyonunu yansıtmaya çalışır. Dar fonksiyonel amaçlara odaklanmaktan ziyade, beklenmedik olayları kışkırtmak ister.

 

Bitişikteki park, iç mekanın bir devamıdır. Ehon kültüründeki yeni gelişmelere katkıda bulunacağı düşünülerek, su harpının sesi, rüzgar arkının altındaki meltem, tepe üzerindeki amfitiyatro, arazinin çevresine yayılırlar.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler