Sheikh Sarai Konut Kompleksi

Yayın tarihi: 03.08.2006

 

Sheikh Sarai Konut Kompleksi

Yeni Delhi, Hindistan, 1970-1982

 

550 daireyi içeren program kendi kendini finanse edebilen bir konut anlayışı üzerine temellendirildi.70-120 m2 arasında oynayan alanlara sahip altı değişik tipteki birimler, üç katlı ve dört katlı olmak iki değişik grupta toplandı. Yoğunluk yaklaşık olarak hektar başına 100 daire olarak hesaplandı.

 

Samimi bir ölçekte düşünülen ve birbirleriyle iç içe tasarlanmış meydanlar sistemi tasarımın önemli bir parçasını oluşturuyor. Yaya yolları ve periferik trafik yolları arasında kesin bir ayırım olmasına rağmen, yayaların önemli trafik ve kesişme noktalarına erişimleri düşünüldü. Değişik ölçeklerdeki meydanlar değişik kamusal etkinliklere hizmet vermek üzere tasarlandı.

 

Her birim için bir avlu ya da çatı terası düşünüldü ve “jalis” adı verilen bölücü kafes sistemi sayesinde hem görsel mahremiyet hem de doğal havalandırma gerçekleştirilebiliyor. Betonarme karkas strüktürünün arası tuğla ile dolduruldu ve üstüne kaba sıva çekildi. Bu sistem ekonomik toplu konutlar için ve sakinlerin ufak değişiklikler yapabilmesi açısından uygun bir sistem.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler