Eğitim Teknolojisi Merkez Enstitüsü

Yayın tarihi: 03.08.2006

 

Eğitim Teknolojisi Merkez Enstitüsü

Yeni Delhi, Hindistan, 1975-1988

 

Bu yapı, en yüksek profesyonel standartlardaki ekipmanla donatılmış ve toplumsal ölçekte çocuk eğitimi ile ilgili programlar üreten bir iletişim okulunu barındırmakta. İki televizyon stüdyosu, iki ses kayıt stüdyosu, teknik kontrol odaları, atölye, seminer odaları, prova odaları, projeksiyon odaları, kitaplık, kantin ve idari bölüm yapının değişik işlev alanları.

 

Toplam 10,500 m2’lik inşaat alanı Delhi’nin güneyindeki bir kampuste konumlanıyor. Tasarım kavramı biri girişin yanında ufak bir avlu, diğeri de mevcut bir ağacın çevresinde çok amaçlı bir televizyon stüdyosu görevi görmek üzere inşa edilmiş ikinci bir avlu yaratmak anlayışı çerçevesinde geliştirildi.Açık hava sahnesi ve amfitiyatro içeren bu büyük avlu zemin seviyesinde giriş lobisi, sanatçı odaları ve kantin tarafından tanımlanıyor; mevcut ağaç ise etkinliklerin odak noktasını oluşturuyor. Medrese şemasını hatırlatan avlu, üstteki üç katta kitaplık, görsel-işitsel ve idari bölümleri birbirine bağlayan geçişlerle çevreleniyor.

 

Ortada 10 metrelik, periferide ise 5 metrelik bir modüler açıklıkla konumlandırılan daire kesitli beton kolonlar prefabrike kaset döşemeyi taşıyorlar. Bu strüktürel düzenin tekdüzeliği balkonlar ve çökertilmiş katlarla zenginleştiriliyor ve bu binanın karakterine katkıda bulunuyor. Dış duvarlar, çeşitlilik sunan bir oranlar sistemine uygun düşmesi açısından kırmızı kumtaşından modüler bir biçimde inşa edilmiş.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler