Rewal Evi

Yayın tarihi: 03.08.2006

 

Rewal Evi

Yeni Delhi, Hindistan, 1973-1975

 

Birbirinden bağımsız iki binadan oluşan bu tasarımda, binalardan biri mimarın kendi ailesi için olup, diğeri de ebeveynleri içindir. Hem mahremiyet hem de her iki ailenin birbiriyle ilişki kurması esasına dayanan projede, iki konut arasındaki ilişki arka tarafta kalan mutfak avlusu yardımıyla sağlanmakta.İki konut ünitesinin arasında yer alan küçük iç avlu, gün ışığını dolaylı olarak alır ve mekanların havalandırılmasına katkıda bulunur.

 

Rewal Evi’nde yaşama mekanı, yemek odası, mutfak ve çalışma odası zemin katta yer alırken, yemek odasının altındaki küçük kilerin girişi, odaları değişik kat seviyesinde olan ev tipine bir göndermedir.Üzerinde yer alan asma katla birlikte iki kat yüksekliğinde olan yaşama mekanı ile bahçe arasındaki büyük cam kapı ise mekanlar arasında bir süreklilik sağlar.

 

Mimarın büyük ölçekli konut tasarımlarının erken örneği olarak kabul edilebilen bu evde malzeme kullanımı, iç ve dış mekanda kullanılan çıplak tuğla ile sınırlıdır. Tavan ve merdivense çıplak beton olup, yer yer kullanılan ahşap ile daha yumuşak bir görünüme kavuşturulmuş.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler