Morbio Inferiore’de Okul

Yayın tarihi: 04.08.2006

 

Morbio Inferiore’de Okul

İsviçre, 1972-1977

 

Botta’nın bu okul projesi, 1970 yılında Locarno’daki okul projesi için açılan yarışmada sunduğu önerinin daha geliştirilmiş halidir. Kuzey-güney aksı boyunca uzanan yapıda, ayrı kütleler okul, spor salonu ya da görevliler için ayrılmış bölümler gibi farklı fonksiyonları kapsamaktadır. Okulun arkasında doğuya doğru olan taraf küçük bir vadiye bakar. Buna karşıt yöndeyse, tepenin eğim kazandığı yerde San Giorgio Kilisesi ve yakınındaki mezarlık bulunmaktadır.

 

Okul 4 sınıftan oluşan birimin, sekiz kez tekrar etmesiyle oluşur. Zemin katta teras, farklı noktalardan sağlanan girişler ve öğretmenler için çalışma odaları bulunur. Birinci kattaki sınıflar manzaraya yönelik olarak iki tarafta da yer alırken, üst katta küçük bir çatı ışıklığı tarafından aydınlatılan laboratuarlar ve küçük yatay açıklıklara yer verilmiş.

 

Yapının ana koridoru büyük çatı ışıklıkları tarafından aydınlatılır. Doğu-batıya aksında yer alan iki büyük çatı ışıklığı ise, gün içinde güneşin konumuna göre iç mekanda farklı etkilerin doğmasına yol açarlar.

 

Tüm strüktür betonarme olarak tasarlanmış olup, iç duvarlar ve merdivenlerde renkli malzemeler tercih edilmiş. Çatı katı, ses yutucu prefabrike malzemeyle kaplanmış ve içteki hareketli bölümlerde ahşap kullanılmış.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler