Yazarlar

Yayın tarihi: 04.08.2006
Yazarlar

Yazarlar

 

NESLİHAN TÜRKÜN DOSTOĞLU

Doç. Dr. Neslihan Türkün Dostoğlu Bursa’da doğdu. İlkokulu Bursa’da, orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı ve 1978’de ODTÜ Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisans derecesini aldıktan sonra Fulbright ve University of Pennsylvania burslarını kazanarak eğitimini sürdürmek üzere ABD’ye gitti, 1986’da University of Pennsylvania’da doktorasını tamamladı. ODTÜ ve University of Pennsylvania’da araştırma görevliliği yapan Dostoğlu, ABD’den Türkiye’ye dönüşünün ardından iki yıl serbest mimar olarak çalıştı, daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde 1988-1990 yılları arasında yardımcı doçent olarak görev yaptı. Bursa’da dört yıl serbest çalıştıktan sonra Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’ne bağlı Mimarlık Bölümü’nün 1994’te açılmasıyla birlikte akademik kariyerine devam etti. 1997 yılında doçent unvanını alan ve 1997-2000 yılları arasında Uludağ Üniversitesi’nde Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevini üstlenen Dostoğlu, halen aynı kurumda Bina Bilgisi Anabilim dalında öğretim üyesidir. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurulu ve Mimarlık dergisi yayın kurulu üyesi olan Neslihan Dostoğlu’nun yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanmış pek çok makalesi, Osmanlı Döneminde Bursa başlıklı bir kitabı ile çeşitli mimari proje yarışmalarında kazandığı ödülleri bulunmaktadır.

 

ÖZLEM ERKARSLAN

Doktorasını “The Issue of Cultural Identity in the Islamic Intelligentsia and the Aga Khan Awards for Architecture” adlı doktora tezi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde tamamlamıştır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesinde halen öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Mimarlık tarihi ve eleştirisi konularında ders vermekte ve araştırmalarını sürdürmektedir.

 

SERAP KAYASÜ

Serap Kayasü 1990’dan bu yana ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesidir. Lisans eğitimini bu bölümde tamamlayan Kayasü, Yüksek Lisans eğitimini University of Waterloo, Kanada’dan, doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. İlgi alanları: Kadın ve mekan; kadın işgücü; kültürel coğrafya; küreselleşme süreçleri ve planlama. Bu konularda ulusal ve uluslararası sempozyumlara bildiriler sunmuş ve makaleler yayımlamıştır.

 

YEKTA ÖZGÜVEN

1978 yılında İzmit’te doğdu. İlkokulu Ankara’da, ortaokulu Çanakkale Anadolu Lisesi’nde ve lise öğrenimini Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında girdiği Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ndeki öğrenimini, 1999 yılında bitirdi. Aynı yıl başladığı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Kuramı Yüksek Lisans Programı’nda, halen Türkiye’de Kadın Mimarlar konulu tez çalışmasını sürdürmektedir. 2002 yılında, aynı kurumda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler