T’S Harajuku

Yayın tarihi: 04.08.2006

 

T’S Harajuku

TOKYO, JAPONYA, 1999

TAKANEKA MİMARLIK

 

Tokyo’nun merkezindeki yeni alışveriş merkezinin konumu yatırımcılara sıradışı çözüm ve beklentilerle karşı karşıya bıraktı. Arazi çevresi sürekli gelişmekte olan bir yerde; kentin en işlek caddelerinin kesiştiği kavşakta. Bir tarafı Tokyo’nun moda merkezi olarak anılan bölgeye bakıyor, diğer tarafı yüksek gelirli bir ticaret bölgesine.

 

Yatırımcılar bölgedeki gelişi gözeterek binaya 10 yıllık bir ömür biçtiler. 10 yıl sonunda yapı ve konseptini yeniden değerlendirecekler; ya yenilenecek ve yeniden kontrat yapılacak ya da yıkılacak ve yeniden başka bir amaçla inşa edilecek. İşletme süresinin 10 yıl olarak belirlenmesi, arazideki 1958 tarihli yapının taşıyıcı duvarlarını ve döşemelerini kullanma kararına itti. Binaya 10 yıllık bir plan yapılmasına rağmen, kalıcı strüktürlerle aynı derecede sismik aktiviteye dayanacak şekilde inşa edildi.

 

Bu alışveriş merkezinin düşeydeki imgesine, her bir dükkanı caddeye yönlendiren ve diğerlerini geçmeden birine ulaşmaya izin vermeyen tasarım kurgusuyla başarıldı. Zeminin üzerine sadece üç kat inşa etmeyi tercih ederek ve tüm kiracılara eşit önem vererek, yatırımcılar üst katlardaki kiracıların da haklarını korumuş ve kiracılar arasında denge sağlamış oldular. Denge ve görsel birlik aynı zamanda, binanın kendisinin tüm kiracılar tarafından bir reklam tabelası gibi kullanılması ile de sağlanıyor. Bu reklam tabelaları her defasında özgün bir cephe tasarımı ortaya koyarak, binanın da imgesini güçlendirmekte. Dış cephenin sadeliği ise bu etkiyi daha da şiddetlendirmekte.

 

Dört katlı alışveriş merkezi giyim, yemek ve diğer ticari sektörlerin bir karışımı. Mağazalar batıyı ve doğuyu, genci ve yaşlıyı, geleneksel Japonya kadar modern enternasyonalizmi de temsil edici. Alışveriş merkezinin perakende çeşitliliği tüketicilerinin demografisini yansıtır. Bölgenin genç tüketicilere olan eğilimi, 30’lu 40’lı yaşlardaki tüketicilerin ilgisini çeken servislerle dengelenmiş durumda. Farklı yaş gruplarından insanların bu bir araya gelişi, caddenin gerisinde kademelenen ve insanların toplanabileceği bir alan sağlayan bina ile teşvik edilir. 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler