Zone@Rosebank

Yayın tarihi: 04.08.2006

 

Zone@Rosebank

JOHANNESBURG, GUATENG,

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ, 2000

DEVELOPMENT DESIGN GROUP

 

Zone@Rosebank üç katlı, boş bir giysi deposu binasını yenileştirme ve yeniden işlevlendirme projesidir. Bu binayı Güney Afrika’nın ilk kentsel alışveriş ve eğlence merkezidir. Bölgenin yeni açılan marketleri arasında yapılan araştırmalar alışverişin içinde eğlencenin de güçlü bir talep olduğunu gösterdi. Sonuç Zone@Rosebank’ın %60’nın eğlenme mekanlarına ayrılması oldu.

 

Zone@Rosebank koni şeklindeki cam bir çatı ile sonlanan merkezi bir atriumun çeperlerinde organize edilmiştir.  İtalyan seramikleri, parlatılmış alüminyum ve paslanmaz çelikle kaplı kolonları ile pırıltılı bir atmosfer sunar.  Merkezdeki merdivenlerin üstünde konumlanıp merkezi tanımlayan paslanmaz çelik payandalar, koni formundaki çatıyı oluştururlar. Bu mekan aydınlatma elemanları aracılığı ile kaleydoskop gibi çalışır. Parlak renkli döşeme seramikleri ve çok renkli merdivenleri iç mekana festival havası katar. Alışveriş merkezinin içinde farklı yerlerde ve farklı sayılarda gruplanmış toplam 64 televizyon vardır. Bu ekranlardan popüler programlar, moda, müzik, spor olayları ve özel promosyon haberleri yayınlanır.

 

Eski yapıyı yenileme süresince yapı çevresindeki yaya yolları da tümüyle yenilendi. Otopark alanı %80 arttırıldı. Orijinali kale gibi görünen yapının dış cephesi cadde ve yayalarla etkileşimli hale getirildi.Dışarıya yeni ağaçlar, kent mobilya ve aydınlatma elemanları eklendi.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler