Yazarlar

Yayın tarihi: 04.08.2006
Yazarlar

Yazarlar

 

OYA ATALAY FRANCK

 

Yüksek Mimar, Eidgenössische Technische Hochschule, Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bölümü, Zürih. Ankara’da doğdu. 1989’da ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde lisans öğrenimini tamamladı. Rensselaer Polytechnic Institute, School of Architecture, Troy, New York’ta, 1992 yılında lisasüstü öğrenimini bitirdi. Aynı kurumda 1989 -1992 arasında tasarım dalında öğretim görevliliği yaptı. 1992-1993’te Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993’ten sonra Zürih’te Atalay & Franck Architekten mimarlık bürosunun kurucu ortağı. 1996’dan bu yana ETH’da asistan. Prof. Dr. Vittorio Magnago Lampugnani’nin yönetiminde “Ernst Egli und die moderne Architektur in der Türkei 1927-1940” başlıklı tez çalışmasını hazırlıyor.

 

AHMET ÖNDER

 

Mimar. 1970 yılında Ankara’da doğdu. 1989 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 1989-1994 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi gördü. AFS - EASA - TMÖB gibi organizasyonlarda katılımcı ve organizatör olarak görev aldı. 1993-1995, 1998-2001 yılları arasında “Mimarlar Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri”nde mimar olarak çalıştı. 1995-1998 yılları arasında profesyonel kariyerine bağımsız olarak devam etti. Halen kurucularından biri olarak “Mono Mimari Tasarımlar” bünyesinde çalışmakta.

 

GÜVEN ARİF SARGIN

 

Yrd. Doç. Dr., (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü). 1986 yılında, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans çalışmasını, “Yerel,Ulusal ve Uluslararası Kültür Çatışmaları” üzerine, 1989 yılında, aynı Üniversite’de tamamladı. 1990-1996 yılları arasında, University of Wisconsin-Madison’da, Politika, Kentsel-Çevresel Tarih ve Kuram’ı alanında doktora çalışmasını tamamlayarak, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde göreve başladı. Mimari Tasarım Stüdyosu’nun yanısıra, “Kentsel Mimarlık” ve “Politika ve Mekan” konularında Yüksek Lisans dersleri veren yazarın, Nature as Space; (re)Understanding Nature and Natural Environments başlıklı bir derlemesi bulunmaktadır. 2001 yılında yayımlanan, Şevki Vanlı, Düşünceler ve Tasarımlar adlı kitabın derleyenidir. Kentsel-Çevresel Dönüşüm, Politika ve Mimarlık üzerine makaleleri bulunan yazar, halen, 2002 yılında yayımlanması planlanan, Ankara’nın Kamusal Alanları/Mekanları konulu, derleme bir kitap üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

BELKIS ULUOĞLU

 

Doç. Dr., (İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi)

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1980 yılında Mimar diploması ile mezun oldu. U.C.Berkeley, CED, Department of Architecture’dan 1982 yılında M. Arch., ve İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1990 yılında Doktor, 1995 yılında da Doçent unvanlarını aldı. Tasarım Kuramı, Mimarlık Kuramı, Mimari Tasarım Eğitimi, Mimarlık Epistemolojisi alanlarında ders, yayın ve araştırmaları bulunmaktadır. Tasarım eğitimi ile ilgili olarak Design knowledge communicated in studio critiques  (Design Studies, Ocak 2000); Mimarlık Epistemolojisi ile ilgili olarak Mimarlık Bilgisinin  Çifte Kimliği ve Kavramsallaştırılış Biçimi Üzerine, (YEM Yayınları tarafından yayına hazırlanan Mimarlık ve Felsefe kitabı içerisinde bölüm, Aralık 2000, Mimarlık ve Felsefe Açıkoturum ve Panelleri’nde sunulan bildiriler üzerinden yeniden yazım, baskıda); Representation of design Knowledge in Studio Critiques (DeMoDe, Temmuz 1996) ve kısmen Gündem: Devrim – endüstriyel ve toplumsal, Konu:Yapay dünyanın yeni bilgisi, Saha:Tasarımdan dünya mimarlığına, Kişi:El Lissitzky (Arredamento-Dekorasyon, 2000/2); Tasarım Kuramı ile ilgili olarak Quality of Architectural Service in the Project Management Process (JAPR Bahar 1996-ortak); kimi yayınları arasındadır. Mimarlık bilgisi ve mesleğin gelişimi üzerine çeşitli konferanslar vermiştir.

 

SULAN KOLATAN

 

1982’ye dek zamanını İstanbul ve Köln arasında eşit olarak paylaştıran Kolatan, bu tarihten sonra New York’a yerleşerek ABD içinde ve dışında çeşitli okullarda eğitmenlik yaptı. Halen Columbia Üniversitesi’nde mimarlık dersleri vermekte. William McDonald’la birlikte 1988 yılında kurduğu Kolatan/McDonald Studio ile birçok ödüle layık görülen ve çeşitli sergilere katılan Kolatan mimarlık çalışmalarını bu büroda sürdürüyor.

 

CAN BAYKAN

 

Lisans ve yüksek lisansını ODTÜ Mimarklık bölümünden, doktorasını 1991 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi Mimarlık bölümünden aldı. Carnegie Mellon Üniversitesi Robotics Institute’da araştırmacı olarak 5 yıl calıştı ve yine ayni üniversitenin mimarlık bölümünde yardımcı doçent olarak ders verdi. 1996 yılından beri ODTÜ Mimarlık bölümünde stüdyo, bilgisayarla modelleme, bilgisayar programlama ve tasarım metodları konularında ders veriyor. Araştırma konuları bilgisayarla mekan planlaması, bilgisayarla tasarım, tasarım metodları ve design cognition.

Mimarlık ve Sanallık » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler